czwartek, 29 sierpnia 2013

Dżem malinowy

Ten przepis jest połączony z po przedniejszym przepisem  na soki. Ponieważ nie lubię wyrzucać jedzenia to z powstałej miazgi podczas przygotowania soku robię dżemy. Idealny jest do kanapek, deserów i naleśników.


Składniki:

- 1 kg owoców
- 0,5 kg cukru
- żelfix do robienia dżemów 2:1


Wykonanie:

Podczas przygotowania soku powstaje tzw miazga (oczywiście nie przecieram na siłę owoców, tylko odcedzam je w gęstym sicie mieszając łyżką.). Do owoców przetartych dodać żelfix i zamieszać.
Nastawić garnek z owocami i lekko zagotować. Wsypać cukier. Gotować do rozpuszczenia się cukru. Mieszać cały czas, żeby dżem nie przypalił się.
Wkładać do wyparzonych słoików i dobrze zakręcać. Dżemy postawić do góry dnem na 15 min. Przechowywać w piwnicy.
Smacznego :)

środa, 28 sierpnia 2013

Sok malinowy

Sok malinowy jest niezastąpiony podczas zimowych dni. Przydaje się również podczas przeziębienia jak i do przygotowania szybkiego napoju dla dzieci. Do soku malinowego a w sumie syropu dodajemy dużą ilość cukru ze względu na uzyskanie wyrazistego smaku. Syrop powinien być również lekko gęsty, gdyż będzie rozrabiany z wodą. Soki wspaniale nadają się do deserów i napojów.


Składniki:

- 1 kg malin
- 1 kg cukru


Wykonanie:

Owoce przebrać, umyć i pozostawić na sicie żeby woda dokładnie ociekła z owoców. Owoce wsypać do garnka przesypując cukrem. Przykryć. Pozostawić na ok 2 godziny w lodówce (ja pozostawiam na dwa dni). Zagotować maliny do rozpuszczenia cukru. Przelać przez sito sok lub nawet przetrzeć. Gotowy sok zagotować. Ściągać powstałe szumowiny. Sok przelewać do butelek i szczelnie zamknąć. Przechowywać w zaciemnionym miejscu.
Smacznego :)

Faszerowane papryczki

Papryki są bardzo wdzięcznym warzywem ze względu na smak i możliwość ich wykorzystania w kuchni. Można je użyć do sałatek, marynat, przystawek i przeróżnych dań na ciepło. Ich piękne kolory potrafią ożywić każdą potrawę dodając zachęcającego wyglądu. Ja dzisiaj postanowiłam wypełnić papryki farszem mięsnym i zapiec w bulionie przypraw z cukinią i pomidorem.



Składniki:
- 0,5 kg mięsa mielonego
- ok 6 papryk średniej wielkości
- jajko
- cebula
- 2 łyżki bułki tartej
- łyżeczka papryki słodkiej
- pół łyżeczki papryki ostrej
- pół łyżeczki czosnku granulowanego
- małą cukinia
- pomidor
- sól i pieprz
- łyżeczka ulubionych ziół
- natka pietruszki
- łyżka mąki


Wykonanie:
Do mięsa mielonego dodać jajko,bułkę tartą, sól i pieprz oraz pokrojoną w kostkę cebulkę. Mięso wyrobić.


Papryki umyć i wydrążyć se środka nasienia. 


Faszerować mięsem papryki. Włożyć do naczynia żaroodpornego. 


Cukinie i pomidora pokroić w kostkę. Warzywa dodać do papryki.


Do szklanki wody wsypać wszystkie przyprawy i zioła. Dokładnie zamieszać. Zalać papryki bulionem. Posypać natka pietruszki. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez ok 40 min pod przykryciem.


Odlać bulion z upieczonych papryk. Do 0,5 szklanki wody dodać łyżkę maki dokładnie zamieszać i wlać do gotującego się bulionu. Posolić i popieprzyć do smaku. Przełożyć papryki do sosu.
Smacznego :)

piątek, 23 sierpnia 2013

Spaghetti inaczej

 Dzisiaj spaghetti inaczej czyli jak w prosty sposób zrobić smaczny sos z ulubionym makaronem. W internecie jest dużo przepisów na idealne spaghetti, ale ja postanowiłam zrobić takie, które będzie moją własną interpretacją.



Składniki:

- makaron świderki
- 0,5 kg mięsa mielonego wieprzowego
- puszka pomidorów
- 2 ząbki czosnku
- łyżeczka suszonej bazylii
- łyżeczka papryki słodkiej
- 20 dag. sera salami lub gouda
- łyżka oliwy z oliwek
- sól do samku

Wykonanie:

Mięso usmażyć na oliwie. Dodać pomidory, czosnek przeciśnięty przez prasę, bazylię, słodką paprykę oraz sól. Dusić pod przykryciem ok 10 min. Makaron ugotować al dente. Dodać do sosu i wymieszać. Podawać z startym serem.

Bagietki z makiem lub sezamem

Dzisiaj postanowiłam zrobić bagietki w wypiekaczu - oczywiście wasz musi również posiadać taką funkcję. Przepis kolejny z książeczki dołączonej do wypiekacza nie zawiódł mnie. Bagietki okazały się bardzo smaczne i przydatne do pracy. Polecam fanom wypieków pieczywa.


Składniki:
8 bagietek
- 245 ml wody
-  1 i 1/2 łyżeczki soli
- 1 łyżka oliwy z oliwek
-  370 g mąki pszennej typ 550 
- 1 i 1/2 łyżeczki drożdży suchych
- sezam do obtoczenia
- mak do obtoczenia

Wykonanie:
Dodaj do formy kolejno dodawaj składniki: woda, sól, cukier, mąka i drożdże. Nastaw program do wyrabiania ciasta albo bezpośrednio program na bagietki. Po tym czasie podziel ciasto na osiem równych kawałków. Uformuj bagietki, zwilż je pędzelkiem z wodą i obtaczaj raz w sezamie raz w maku. (W moim wypiekaczu można piec po 4 bagietki więc kolejne cztery wyrobię przed drugą fazą pieczenia). Piecz w wypiekaczu na odpowiednim programie. Po ukończeniu cyklu pieczenia pierwszych bagietek, wyrób nowe bagietki i upiecz je jak poprzednie. Podawaj lekko ciepłe z masłem.
Smacznego :)

Pieczone ziemniaki w piekarniku

Jestem fanką ziemniaków w każdej postaci, więc na moim blogu, niedługo będzie coraz więcej przepisów na te pyszne warzywa. Pieczone ziemniaki mają inny smak niż gotowane, a zawsze można je urozmaicić dodając wiele innych dodatków czy przypraw.



Składniki:

- 1 kg ziemniaków
- łyżeczka papryki słodkiej
- pół łyżeczki papryki ostrej
- łyżka oleju
- pół łyżeczki czosnku granulowanego
- łyżeczka ziół prowansalskich
- sól do smaku
- pieprz do smaku
- łyżeczka koperku


Wykonanie:

Ziemniaki  obrać i pokroić na mniejsze kawałki. Do naczynia żaroodpornego dodać olej, wsypać ziemniaki i wszystkie przyprawy. Wszystko wymieszać dokładnie. Nastawić piekarnik na 200 stopni C i piec przez ok 40 min ( lub do miękkości ziemniaków). Podawać ciepłe z różnymi dodatkami.
Smacznego :)


wtorek, 20 sierpnia 2013

Sernik z brzoskwiniami

Doskonałe ciasto na wizytę gości. Niezwykle smaczne i puszyste. Na kruchym cieście z brzoskwiniami i  serem. Przepis wykorzystałam z książki " Kuchnia polska" E.Adamskiej -jednak zrobiłam je trochę inaczej.


Składniki:
Ciasto:
- 3 szklanki mąki
- 1 kostka margaryny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 łyżki cukru pudru
- 5 żółtek

Masa serowa:
- 0,5 kg twarogu półtłustego
- 1 jajko
- 0,5 kostki margaryny
- 5 białek
- 1 budyń śmietankowy
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 1 szklanka cukru
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- puszka brzoskwiń

Wykonanie:

Mąkę z proszkiem i cukrem posiekać z margaryną. 

Dodać żółtka i zagnieść ciasto. Włożyć do lodówki na godzinę.


Ser zmielić, dodać masło jajko, budyń i cukier waniliowy. Zmiksować mikserem. 


Ubić białka z cukrem na sztywna piane dodać mąkę ziemniaczaną i po łyżce masy serowej dalej ubijając na najmniejszych obrotach.


Ciasto podzielić na dwie części. Jedną rozwałkować i wyłożyć na blachę natłuszczoną i obsypaną bułką tartą. Wylać na ciasto ser.

Brzoskwinie pokroić w kostkę i wyłożyć na ser. 


Zetrzeć na tarce resztę ciasta.


Piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C prze ok 40- 50 min.
Smacznego :)

Kasza kuskus z warzywami i mięsem

Danie bardzo smaczne i pożywne. Można zrobić je w wersji dietetycznej zastępując mięso kotletami sojowymi. lub spakować posiłek do pracy i podgrzać w mikrofalówce.



Składniki:
- szklanka kaszy kuskus
- szklanka gorącej wody
- cukinia
- 3 cebule
- 4 papryki
- 2 pomidory
- 30 dag schabu
- pęto kiełbasy wiejskiej
- 2 łyżki oleju z czosnkiem
- przyprawa do gulaszu
- sól i pieprz
- papryka ostra (według uznania)

Wykonanie:
Mięso pokroić w kostkę. Na patelnię dodać olej z czosnkiem wrzucić mięso i smażyć. Dodać cebulę pokrojoną w piórka. Dodać paprykę pokrojoną w słupki i smażyć przez chwilę. Cukinie obrać i wydrążyć ziarna, pokroić w kostkę. Wsypać na patelnię. Dodać przyprawy: sól i pieprz, 2 łyżeczki przyprawy do gulaszu i paprykę ostrą. Wrzucić kiełbasę pokrojoną w kostkę. Dusić pod przykryciem do miękkości warzyw. Kaszę zalać szklanką gorącej wody, posolić i przykryć na 5 min.potem zamieszać. Dodać kaszę do gulaszu przemieszać i zdjąć z palnika.
Smacznego :)

Chleb z ziarnami dyni

Dzisiaj kolejny przepis na chlebek. Oczywiście przepis mam z książeczki, która była załączona do wypiekacza. Trochę go zmieniałam dodając moje ulubione pestki z dyni. I faktycznie chleb zyskał na smaku i aromacie. Zachęcam do spróbowania.


Składniki: na kg chlebka
- 405 ml. wody
- 2 łyżeczki soli
- 1 łyżka cukru
- 560 g mąki pszennej typ 550
- 130 g mąki razowej
- 2 łyżeczki drożdży suchych
- 200 g pestek dyni

Wykonanie:
Do formy z opiekacza dodaj w kolejności wodę, sól i cukier. Następnie mąkę pszenną i razową oraz drożdże. Nastawić na odpowiedni program, który przypada w waszym wypiekaczu. U mnie trwa on ponad 3 godziny. Po usłyszeniu pierwszego sygnału dodać posiekane pestki dyni. Jeżeli wasz opiekacz nie posiada takiej funkcji można dodać je od razu.
Wyjąć chleb z formy i ostudzić.
Smacznego :)

Zupa pomidorowa

To jest jedna z najbardziej ulubionych zup wśród dzieci i dorosłych. Wystarczy połączyć tradycyjny bulion z pomidorami lub koncentratem pomidorowym. Podawana jest przeważnie z ryżem lub makaronem. Ja osobiście tę zupę ubóstwiam i zawsze znajdzie miejsce na moim stole.



Składniki:

- włoszczyzna
- 1.5 litra wody
- dwa udka z kurczaka lub mały kurczak
- pół słoiczka koncentratu pomidorowego lub puszka pomidorów
- pół szklanki śmietany 18 %
- 1 łyżka mąki
- sól i pieprz do smaku
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 2 liście laurowe

Wykonanie:

Włoszczyznę umyć i obrać. Wrzucić do garnka. Udka umyć, dodać do warzyw i zalać wodą. Nastawić na palnik. Dodać ziele angielskie i liść laurowy. Gotować na średnim ogniu do zagotowania się wody. Następnie zmniejszyć płomień i gotować na wolnym ogniu. Gotować ok 40 min. do miękkości mięsa i warzyw.


Wyjąć z wywaru mięso i warzywa dodać koncentrat pomidorowy (jeżeli chcecie dodać pomidory z puszki wcześniej musicie je zblendować), sól oraz pieprz. Gotować przez chwilę. 


Do szklanki ze śmietaną dodać łyżkę mąki dokładnie wymieszać, żeby nie było grudek. Wlać chochelkę zupy do szklanki wymieszać ze śmietaną. Wlać całą zawartość do garnka z zupą i energicznie wymieszać.



Przyprawić do smaku. Podawać z ryżem lub makaronem i posypać natką pietruszki.
Smacznego :) 

Tosty z serem

Szybkie śniadanie to podstawa. Ale większość z nas w ogóle nie ma czasu na przygotowanie tego ważnego posiłku. Wstańmy 15 min wcześniej i pozwólmy sobie na odrobinę przyjemności. Do wykonania tego przepisu potrzebny będzie toster, który można już kupić w sklepie za parę złotych.


Składniki:
- kilka kromek chleba tostowego lub zwykłego
- kilka plasterek sera żółtego
- masło

Wykonanie:

Kromki posmarować masłem z jednej strony. Ułożyć ser na pieczywie po stronie bez masła i przykryć drugą. Rozgrzać toster. Włożyć kanapki do tostera. Piec przez chwilę (w zależności jaki macie toster).
Wyjąć tosty przekroić je na pół. Podawać je z ulubionymi sosami.

Smacznego :)

piątek, 16 sierpnia 2013

Szybki chlebek

Dzisiaj kolejny chlebek, który upiekłam w zakupionym wypiekaczu do chleba. Z tego przepisu wychodzi bardzo delikatne w smaku pieczywo, przypominające trochę smak bułek. Doskonale nadaje się na kanapki do pracy czy szkoły lub na pyszne tosty.


Składniki:

- 600 ml. wody
- 960 g. maki pszennej typ 550
- 3 łyżki mleka w proszku
- 2 łyżki cukru
- 3 łyżki soli
- 3 łyżki oleju lub oliwy z oliwek
- 6 łyżeczek drożdży instant

Wykonanie:

Składniki trzeba dobrze zważyć. Do formy dodać wodę, sól, cukier, olej i mleko w proszku. Następnie mąkę i drożdże. Nastawić wypiekacz na szybki program do wypieku chleba. U mnie trwa on ponad 1,5 h..
Po tym czasie wyjąć pieczywo, żeby ostygło.


Smacznego :)

Pierogi ruskie

Dzisiaj temat na pewno ciekawy dla większości z nas - Pierogi Ruskie. Można je wykonać na wiele sposobów im. gotować, piec czy smażyć. Z przeróżnymi farszami, mniejsze lub większe na słono lub słodko. Niezależnie jaką wersję wybierzecie to będziecie na pewno zadowoleni.


Składniki:

Ciasto:
- 5 szklanek mąki
- 2 jajka
- 1 szklanka gorącej wody
- 0,5 szklanki mleka
- 3 łyżki oleju
- łyżeczka soli

Farsz
- kilogram sera białego półtłustego
- 3 kg ziemniaków
- 3 cebule
- sól i pieprz


Wykonanie:

Ziemniaki obrać i ugotować jak zawsze. Ostudzić. Ser i ziemniaki przemielić przez maszynkę. Cebulkę pokroić u usmażyć na złoty kolor na patelni. Dodać do farszu. wszystko dokładnie wymieszać i dobrze posolić. Dodać pieprzu (ja robię farsz bardziej pikantny), wymieszać.


Na stolnicę wysypać mąkę i sól, zrobić dziurkę, wbić jajka i wymieszać z wodą, mlekiem i olejem. Ciasto wyrobić. Od powstałego ciasta odciąć mniejszy kawałek i rozwałkować go na cienki placek. Wykroić kółka na cieście np. szklanką. 


Nałożyć farsz i dokładnie zakleić brzegi najlepiej po stronie gdzie jest mniej mąki.


Pierogi gotować we wrzącej osolonej wodzie. Po wyjęciu włożyć je na chwilę do zimnej wody po czym wsypać na półmisek wysmarowany olejem.Wtedy na pewno wam się nie skleją!


Z tego przepisu wychodzi ok. 120 pierogów.
Smacznego :)

Flaczki wieprzowo- wołowe

Można pomyśleć, że ta zupa z nazwy nie jest dość kusząca, ale większość ludzi nie zrezygnowałoby z jej smaku. Połączenie wywaru z rosołu i warzyw z gotowanymi flaczkami i wieloma przyprawami tworzy przepyszne danie. Przeważnie towarzyszy na naszych stołach z różnych okazji.


Składniki:

- ok 1 kilograma gotowanych flaczków wołowo- wieprzowych
- włoszczyzna
- 2 udka z kurczaka
- 1.5 litra wody
- sól
- pieprz
- łyżeczka majeranku
- 1 kostka wołowa
- 2 łyżeczki przyprawy do flaków
- 2 łyżki smalcu
- 1 łyżka mąki
- 2 ziela angielskie
- liść laurowy
- szczyptę papryki ostrej
- szczypta czosnku granulowanego

Wykonanie:

Włoszczyznę umyć i obrać. Wrzucić do garnka i zalać wodą. Udka opłukać oczyścić i dodać do garnka. Nastawić na palnik. Dodać ziele angielskie i  liść laurowy. Gotować ok 40 min. 


Flaczki w oddzielnym garnku podgrzać i chwilkę pogotować.


Wyjąć z gotowego bulionu warzywa i udka. Marchewkę i pietruszkę pokroić w kostkę.


Udka oskubać z mięsa i pokroić na drobniejsze części.


Pokrojone warzywa i udka dodać do zupy. Wlać flaczki. Dodać rosołek wołowy, przyprawę do flaczków, majeranek, czosnek i paprykę ostrą. Gotować przez 10 min. 


Rozgrzać patelnie z olejem. Dodać mąkę i ze smażyć ją na złoty kolor. Dodać do zupy i szybko zamieszać.


Dodać sól i pieprz do smaku.


Smacznego :)

wtorek, 13 sierpnia 2013

Leczo z ziarnami słonecznika

W ogrodzie dużo cukinii, papryki i pomidorów, więc najlepszym pomysłem będzie leczo z dodatkiem ziaren ze słonecznika. 
Danie pachnące latem z wieloma kolorami na talerzu i niezwykłym smakiem. Można dodać swoje ulubione mięso lub zrobić w wersji wegetariańskiej. 
W każdym razie jaką wybierzecie wersje zawsze będzie smaczna i pożywana.


Składniki:

- 4 papryki
- 1 cukinia
- 4 cebule
- pętko kiełbasy podwawelskiej
- 4 pomidory
- łyżeczka ziaren ze słonecznika (na porcję)
- sól i pieprz do smaku
- łyżeczka czerwonej papryki
- szczypta pieprzu cayenne 
- szczypta czosnku granulowanego
- łyżka oleju
- 0,5 szklanki wody
- łyżeczka koncentratu pomidorowego

Wykonanie:

Paprykę umyć i pokroić w paski. Cebulę pokroić w piórka. Pomidory obrać ze skórki, wyciąć gniazda i pokroić w cząstki. Cukinię obrać, przekroić na  pół i wydrążyć pestki ze środka oraz pokroić w paski. Kiełbasę pokroić w kostkę.
Nastawić dużą patelnię dodać łyżkę oleju i wsypać paprykę z cebulą i smażyć do przyrumienia cebuli. 


Dodać pomidory i kiełbasę smażyć przez 5 min. 


Wszystko przełożyć do garnka i dodać cukinię oraz wodę. Wsypać wszystkie przyprawy, koncentrat , sól i pieprz. Dusić pod przykryciem aż, zmięknie cukinia. 


Nałożyć porcję lecza posypać świeżymi ziarnami słonecznika.
Smacznego :)

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Chleb Francuski ze śliwką

Ostatnio zakupiłam sobie maszynę do wypiekania chlebów, ponieważ nie smakowało mi pieczywo ze sklepów. Dzisiaj upiekłam swój pierwszy bochenek i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Chleb jest przepyszny, doskonale ciasto wyrobione, a smak nie do opisania. Można ponieść się własnej inwencji twórczej i zrobić swój ulubiony chlebek.


Składniki na 1500 g chleb:

- 540 ml. wody letniej
- 3 łyżeczki soli
- 1 i 1/2 łyżeczki cukru
- 900 g maki pszennej typ 550
- 2 łyżeczki drożdży suchych
- 100 g suszonych śliwek

Wykonanie:

Do pojemnika z maszyny wlać wodę, dodać sól i cukier potem zasypać mąka i drożdżami. Włączyć odpowiedni program, który przypada w waszej maszynie. Śliwki pokroić na drobniejsze kawałki i dodać do ciasta, które się wyrabia. Całkowity czas mieszania, rośnięcia i pieczenia wyniósł u mnie ponad 3 godziny.
Po upieczeniu wyjmij chleb, żeby ostygł.


Smacznego :)

Barszcz Ukraiński

Barszcz ukraiński jest bardzo pożywną zupą z wieloma dodatkami. Oczywiście podstawą są buraki, duża ilość mięsa i innych warzyw. Jeżeli nie macie czasu gotować dwóch dań , a w waszym domu są istne głodomory to ta zupa jest właśnie dla was.


Składniki:

- włoszczyzna
- ok. 1,5 l. wody
- 1 kg buraków
- 0,5 kg szynki wieprzowej
- 5 ziemniaków
- 0,5 główki kapusty
- 20 dag. fasolka szparagowa
- puszka fasoli czerwonej
- liść laurowy
- 4 ziela angielskie
- sól
- 1 łyżeczka cukru
- 2 łyżeczki octu 10 %
- 0,5 szklanki śmietany 18%
- 1 łyżka mąki

Wykonanie:

Mięso pokroić w kostkę i wrzucić do garnka.


Umyć i obrać włoszczyznę. Dodać do mięsa i zalać wodą. Wrzucić liścia laurowego i ziela angielskie. Zagotować.


Poszatkować kapustę.


Umyć fasolkę i pokroić na mniejsze części.


Obrać ziemniaki i umyć. Pokroić w kostkę. Buraki zetrzeć na tarce o mniejszych oczkach. Wrzucić do garnka zalać 1 szklanką wody, dodać cukier, sól i ocet. Gotować pod przykryciem do miękkości.


Z zupy wyjąć ugotowaną zieleninę ( pora, natki itp.) Dodać ziemniaki, kapustę i fasolkę szparagową. Gotować to miękkości.


Zupę posolić do smaku i dodać pieprzu. Wlać buraki zagotować, dodać czerwona fasolę. 


Zrobić zaprawkę (do szklanki ze śmietaną dodać mąkę dokładnie zamieszać zalać chochelką zupy wymieszać i wlać garnka z zupą). Ewentualnie doprawić do smaku.

Smacznego :)


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...