Zakwas chlebowy jest zdrowym składnikiem pysznego chleba, który możemy upiec w domu. Jego przygotowanie nie wymaga dużej wiedzy, lecz cierpliwości i wytrwałości w przygotowaniu. W ten sposób będziemy mieli gwarancję, że nasze pieczywo nie zawiera przeróżnych ulepszaczy czy emulgatorów, a smak pieczywa będzie niezapomniany.
Co to jest zakwas chlebowy?
Zakwas chlebowy to nic innego jak połączenie mąki i wody w tych samych proporcjach. Najlepsza jest mąka razowa żytnia, natomiast woda musi być przegotowana ewentualnie przefiltrowana. Pozostawienie takiej mieszanki w ciepłym miejscu na wiele godzin prowadzi do fermentacji bakteryjnej, która umożliwia rozmnożenie bakterii kwasu mlekowego i powstania dzikich drożdży.
Początkowo zakwas jest słaby, ale z biegiem czasu nabiera swojej mocy.
Zakwas chlebowy może przypominać zapach jabłek lub octu balsamicznego. Dopóki nie pojawi się na nim pleśń czy nie zmieni barwy to wszystko jest w porządku. Może również się rozwarstwiać lub wysychać od góry.
Dlaczego mąka razowa żytnia?
Dla początkujących polecam tylko tą mąkę, gdyż zawiera najwięcej składników mineralnych, a części ziarna, które w niej występują przyczyniają się do szybszego rozmnażania się bakterii powodujących fermentację, która umożliwia przygotowanie zakwasu.
Przygotowanie zakwasu:
Składniki:
- 320 gram mąki żytniej razowej
- 320 ml.wystudzonej przefiltrowanej lub przegotowanej wody
Wykonanie:
1. Do słoja wlać 100 ml wody i wsypać 100 gram mąki, składniki zamieszać. Słoik przykryć gazą i pozostawić w ciepłym miejscu (25-30 C stopni) na 24 godz.
2. Następnego dnia o tej samej porze dodać 60 ml wody i 60 gram mąki. Wszystko dokładnie zamieszać, przykryć gazą i pozostawić w cieple na 24 godz.
3. Dodać do zakwasu 60 ml wody i 60 gram mąki, wymieszać. Przykryć gazą i pozostawić w cieple na 24 godz.
4. Po kolejnej dobie dodać 100 ml wody i 100 gram mąki i dokładnie zamieszać.Pozostawić w cieple na 24 godz.
5. Po upływie doby zakwas jest gotowy.
Zakwas należy przechowywać w lodówce i karmić go raz na 7 do 10 dni. Im dłużej będziemy o niego dbać tym bardziej będzie wydajny.
Jeżeli chcemy użyć zakwasu do wypieku pieczywa należy go wyjąć z lodówki i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę, a następnie dokarmić go i pozostawić na kilka godzin.
Miłych wypieków.