czwartek, 25 lipca 2013

Powidła wiśniowe

Ostatni dodałam przepis jak zrobić sok wiśniowy, dzisiaj będzie o powidłach wiśniowych. Oczywiście te dwa przepisy łączą się, ponieważ w pierwszej kolejności otrzymujemy sok, a potem smażymy powidła. Takie powidła są idealne do naleśników, ciast, deserów, mięsa itp.Więc do dzieła :



Składniki:
- 4 kg wiśni
- 1 kg cukru


Wykonanie:

Wiśnie wydrylować. Wrzucić do garnka i zasypać cukrem (2 kg.). Pozostawić na noc.


Następnego dnia oddzielić wiśnie od soku przelewając przez sito. Wiśnie wrzucić do garnka i zasypać cukrem (1 kg.).


Smażyć wiśnie do rozpuszczenia się cukru, ściągnąć powstałą pianę i delikatnie zagotować. Odstawić.
Czynność tą powtarzać kilkakrotnie, najlepiej przez trzy dni smażąc wiśnie rano i wieczorem.


Po tym czasie powidła będą szkliste i gęste. Gorące wkładać do słoików i dobrze zakręcać. Przechowywać w piwnicy.

Smacznego :)

środa, 24 lipca 2013

Sos pieczeniowy

Ten przepis na sos doskonale nadaje się do ziemniaków, kaszy gryczanej czy chleba. Ma wyrazisty smak i kolor. Jest bardzo syty i dzięki niemu potrawa nie jest sucha. Można go zrobić również na ostro.



Składniki:
- 0,5 kg szynki wieprzowej
- cebula
- łyżeczka papryki słodkiej
- papryka ostra do smaku
- pół łyżeczki czosnku granulowanego
- łyżeczka przyprawy do gulaszu
- pół łyżeczki przyprawy do sosu
- łyżeczka suszonej włoszczyzny
- sól
- pieprz
- łyżka oleju
- 3 szklanki wody
- łyżka mąki

Wykonanie:
Mięso pokroić w kostkę. Rozgrzać patelnię dodać olej i wrzucić mięso. Pokroić w kostkę cebulę i dodać do mięsa. Smażyć do przyrumienienia się mięsa.


Dodać wszystkie przyprawy. Zamieszać.


Przełożyć wszystko do garnka i zalać wodą. Dodać ziela angielskie i liść laurowy. Dusić pod przykryciem do miękkości mięsa na małym ogniu.


Jak mięso zmięknie, rozrobić w szklance zawiesinę- łyżkę mąki wymieszać dokładnie z 1/3 szklanki wody i dodać do gotującego sosu, energicznie mieszając.
Jeżeli okaże się że sos jest zbyt wodnisty można czynność powtórzyć.


Ja na koniec dodaję natkę pietruszki lub koper. Smacznego :)

Kotlety z ugotowanych ziemniaków

Po wczorajszym obiedzie zostało mi trochę ziemniaków. Przypomniał mi się przepis, który moja mama stosowała. Te kotlety ziemniaczane to doskonały pomysł na wykorzystanie wczorajszego jedzenia. Są naprawdę pyszne i można je połączyć np. z sosem co w efekcie daje bardzo syty obiad.


Składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków
- łyżeczka masła
- jajko
- natka pietruszki
- pół szklanki mąki
- bułka tarta
- olej
- sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

Ziemniaki rozbić tłuczkiem lub przetrzeć przez prasę.


Dodać jajko, mąkę, posiekaną natkę pietruszki, masło, sól i pieprz. Wszystko zagnieść ręką.


Wysypać bułkę tartą na talerzu. Rozgrzać patelnię z olejem. Formować kotlety i obtoczyć w bułce.


Smażyć na rozgrzanym oleju , ale na wolnym ogniu. Kotlety muszą usmażyć się w środku.


Smażyć z obu stron. Podawać ciepłe. 
Smacznego :)


wtorek, 23 lipca 2013

Sok z wiśni

W tym roku postanowiłam zrobić konfiturę z wiśni wiec przy okazji wychodzi rewelacyjny sok. Nie ma za dużo pracy przy tym przepisie, a na zimę jest idealny. 



Składniki:
- 4 kg wiśni
- 4 kg cukru

Wykonanie:

Wiśnie wydrylować z pestek. Zasypać cukrem ( ok 2 kg). Pozostawić na noc, żeby puściły sok.


Oddzielić wiśnie od soku przelewając przez sito. Sok wlać do garnka dodać 2 kilo cukru i delikatnie zagotować.


Ściągać powstałą pianę łyżką i mieszać do rozpuszczenia cukru. Zagotować i ściągnąć z ognia.


Gorący sok zalać do wyparzonych butelek i szczelnie zamknąć. Przechowywać w zaciemnionym pomieszczeniu. 
Wykorzystywać do polewania ciast i deserów lub do przyrządzania napojów.

Smacznego :)

Mięsko mielone z warzywami

W ogrodzie zaczęły pojawiać się cukinie, pomidory więc czas zrobić coś pysznego. Ten przepis spróbowałam u mamy mojego męża i bardzo mi posmakował, więc pozwoliłam go sobie odtworzyć w domu. Takie proste rozwiązania okazują się najpyszniejsze :)



Składniki:

- 0,5 kg świeżo zmielonej łopatki
- cukinia średnia
- 4 pomidory
- 2 cebule
- łyżeczka papryki słodkiej
- papryka ostra (wedle uznania)
- sól
- pieprz
- 0.5 szklanki wody
- łyżka suszonych pomidorów


Wykonanie:

Łopatkę zmielić przez maszynkę. Nastawić patelnię dodać łyżkę oleju i wrzucić mięso. Smażyć na średnim ogniu przez 5 min.

Pokroić cebulę w piórka i dodać do mięsa. Smażyć, aż cebula trochę zmięknie. Zalać wodą.


Pomidory sparzyć lub obrać ze skórki. Pokroić w kostkę i wrzucić na patelnię. Smażyć przez chwilę


Dodać suszone pomidory, paprykę słodką i ostrą. Cukinię umyć i wydrążyć. Pokroić w plasterki.


Tak pokrojoną cukinię dodać do gotującej się potrawy i smażyć przez chwilę.


Wszystko przelać do garnka i dusić pod przykryciem aż cukinia zmięknie. Posolić i popieprzyć do smaku.


Smacznego :)

poniedziałek, 22 lipca 2013

Ogórki z chili

Uwielbiam ostre smaki dlatego w mojej spiżarni nie może zabraknąć ogórków z chili. Podczas przyrządzania tej sałatki trzeba pamiętać, że papryka chili jest bardzo ostra i nie należy przesadzić z ilością dodawaną do ogórków. Jednak smak ten jest na pewno ciekawy i myślę, że zagości na dłużej w waszych domach.



Składniki:
- 2 kg ogórków gruntowych
- 2 papryki chili
- koper
- czosnek
- chrzan
- ziele angielskie
- liść laurowy
- gorczyca

Na zalewę:
- 1 szklanka octu 10 %
- 5 szklanek wody
- 5 łyżek cukru
- 2 łyżki soli

Wykonanie:

Ogórki dokładnie umyć.



Słoiki dobrze wyparzyć. Układać na dno słoików: koper, chrzan, czosnek, gorczycę, ziele angielskie. Wkładać pionowo ogórki.


Umyć paprykę i wydrążyć środek. Pokroić w paski.


Do jednego słoika umieszczać od 1 do 2 pasków chili. Na wierzch wyłożyć koper. 


Wszystkie składniki na zalewę zagotować do rozpuszczenia cukru.


Zalać wszystkie słoiki i dobrze zakręcić.Pasteryzować ok 10-15 min.


Ostudzić. Ogórki będą gotowe do spożycia po upływie 7 dni (po tym czasie ogórki przejdą smakiem chili).
Smacznego :)

niedziela, 21 lipca 2013

Niedzielny torcik

Kocham słodkości i dlatego postanowił upiec na niedzielne popołudnie torcik. Wbrew pozorom jest prosty w wykonaniu,a smakuje po prostu bajecznie. Każdy z was może stać się wspaniałym cukiernikiem przedstawiając swoim gościom ten przepyszny deser. Więc do dzieła :


Składniki na ciasto:
- 1 i 1/2 szklanki mąki
- 4 jaja
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 szklanki oleju
- całe powidła np śliwkowe
- 3 łyżeczki kakao
- 1 łyżeczka sody

Składniki na masę budyniową:
- torebka budyniu śmietankowego
- 1 i 1/2 szklanki mleka
- 1/2 szklanki cukru pudru
- 200 gram masła extra

Składniki na polewę :
- 1/2 szklanki cukru
- 1/2 kostki margaryny
- 2 łyżeczki kakao
- 1 łyżeczka mleka

Mąkę wsypać do miski, dodać jajka, cukier, olej, powidła, sodę i kakao. Wszystko zmiksować najpierw na wolnych potem na szybkich obrotach. Wysmarować tortownicę margaryną i posypać bułką tarta. Wlać masę i lekko wyrównać łopatką.


Nastawić piekarnik na 180 stopni C i piec prze ok 40 min. do suchego patyczka. Pozostawić do ostygnięcia.


Zagotować szklankę mleka. Proszek na budyń rozprowadzić w połowie szklanki mleka i dobrze wymieszać.


Dodać do gotującego się mleka i cały czas mieszać, aż masa zgęstnieje.


Zdjąć z ognia. Ostudzić.
Masło rozetrzeć z cukrem i dodawać po łyżce budyniu. Wszystko miksować na najwyższych obrotach, aż do roztarcia się grudek.


Ciasto przekroić na trzy krążki i przełożyć masą budyniową.


Margarynę cukier i kakao z mlekiem, zagotować w rondelku do całkowitego rozpuszczenia się cukru.


Cały czas mieszając do połączenia się składników i uzyskania gęstej polewy.


Lekko ostudzić i jeszcze ciepłą polewą polewać ciasto (ta polewa bardzo szybko zastyga i nie spływa  z ciasta). Udekorować świeżymi owocami wedle uznania.


Schłodzić w lodówce 3 godziny.
Smacznego :)



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...