poniedziałek, 2 czerwca 2014

Ajerkoniakowiec wg. Ewy Wachowicz

Zawsze zachwycał mnie ten tort. 
Spróbowałam w końcu go przygotować na urodziny mojego męża.
Przepis w pełni wykorzystany od Ewy Wachowicz okazał się strzałem w dziesiątkę. 
Uwaga na pewno nie mogą spożywać go dzieci. Gorąco polecam bo robi fenomenalne wrażenie na gościach.




Składniki:

Ciasto:
- 3 jajka
- 3 łyżki wody
- 90 gram cukru
- 70 gram mąki
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 3 łyżki kakao
- rurki waflowe do dekoracji
Masa:
- 7 łyżek żelatyny
- 100 gram miękkiego masła
- 100 gram cukru pudru
- 1/2 litra ajerkoniaku
- 0,5 litra śmietany 30 %
Dekoracja:
- czekoladowe listki


Wykonanie:
Jajka z wodą i cukrem zmiksować na wysokich obrotach. Mąkę, proszek do pieczenia i kakao dodać ciągle miksując. Przelać ciasto do tortownicy wysmarowanej masłem i wysypana bułką tartą (ja miałam średnicę 27 cm.). Piec w piekarniku przez 20-25 min w temp. 200 stopni. Ostudzić. Na brzegach ciasta ułożyć rurki różnej wielkości.

5 łyżeczek żelatyny rozpuścić w 0,5 szklanki gorącej wody, ostudzić. Masło utrzeć z cukrem pudrem, powoli dodać 350 ml ajerkoniaku oraz rozpuszczona żelatynę.
Szybko ubić śmietanę, wlać masę z ajerkoniakiem i szybko wymieszać. Wylać masę na ciasto i schłodzić w lodówce przez 1 godzinę.
2 łyżeczki żelatyny rozpuścić w 3 łyżkach gorącej wody, ostudzić i wymieszać z pozostałym ajerkoniakiem.
Szybko przelać na ciasto i pozostawić do schłodzenia w lodówce przez ok  2 godz. Do dekoracji można użyć z czekolady np listki.

Smacznego.

Sałatka gyros

Bardzo znana i lubiana sałatka ostatnich czasów. 
Ja osobiście nie wyobrażam sobie, że nie ma jej na moim okazyjnym stole. 
Przeważnie znika pierwsza i zawsze znajduje swoich zwolenników. 
Na pewno nie robi jej się szybko, gdyż trzeba wszystko drobno pokroić a mięsko usmażyć. 
Ale niech was to nie zniechęca, bo warta jest poświęconego czasu w przygotowanie tak pysznej sałatki. 



Składniki:
- 0,5 główki kapusty pekińskiej
- 1 podwójna pierś kurczaka
- 1 opakowanie przyprawy do gyrosa
- 1 słoik ogórków konserwowych
- 1 puszka kukurydzy
- 2 średnie cebule
- majonez
- ketchup pikantny lub łagodny

Wykonanie:

Pierś z kurczaka umyć pokroić drobno w kostkę i usmażyć na łyżce oleju z przyprawą do gyrosa. Mięso ostudzić. Ogórki konserwowe i cebulę drobno pokroić w kostkę. Kapustę posiekać drobno. Sałatkę układać warstwami w dużej misce w kolejności:

1. mięso
2. ketchup
3. ogórki
4. cebula
5. kukurydza
6. majonez i ketchup
7. kapusta

Sałatkę bez problemu można przygotować dzień wcześniej i wstawić do lodówki.

Smacznego.

Sałatka z selera konserwowego

Oto kolejna propozycja na sałatkę.
Chociaż nie każdy lubi selera to mogę śmiało polecić wam tą przekąskę.
Oryginalny smak i prostota w jej wykonaniu bez wątpienia są atutem tej sałatki.
Naprawdę polecam.



Składniki:

- 1 słoik selera konserwowego
- 3 jajka ugotowane na twardo
- 100 gram szynki dobrej jakości
- 150 gram sera żółtego np. salami
- 2 łyżki majonezu
- sól i pieprz do smaku

Wykonanie:

Selera odsączyć na durszlaku i wsypać do dużej miski. Jajka pokroić w kostkę, dodać do selera.
Szynkę pokroić w kostkę. Ser zetrzeć na dużych oczkach. Wszystkie składniki połączyć ze sobą dokładnie mieszając. Dodać majonez oraz sól i pieprz do smaku. Wymieszać.
Smacznego.


Sałatka z brokułami w sosie czosnkowym

Sałatka z brokułami to doskonała propozycja na spotkanie z przyjaciółmi.
Jej wykonanie jest banalnie proste, a jej podanie dość ciekawe.
 Jeżeli nie lubicie brokuł bez problemu możecie je zastąpić kalafiorem. 
Prosta, szybka, efektowna i bardzo smaczna sałatka stanie się faworytką na waszych stołach.



Składniki:

- 1 brokuł
- 3 jajka
- 1 duży pomidor
- 2 ząbki czosnku polskiego

dip czosnkowy:
- 3 łyżki majonezu
- 1 łyżka śmietany
- sól i pieprz do smaku

Wykonanie :

Brokuły podzielić na mniejsze różyczki. i ugotować w osolonej wodzie ( uwaga nie rozgotować!)
Jajka ugotować na twardo, ostudzić i pokroić w ósemki. Pomidora umyć i pokroić w kostkę lub cząstki.
Śmietanę wymieszać z majonezem i dodać przeciśnięty przez prasę czosnek oraz sól i pieprz do smaku.
Na brzegi dużego talerza wyłożyć ugotowany brokuł, za nim ułożyć jajka, a na środku pomidor.
Całą sałatkę oblać przygotowanym wcześniej dipem czosnkowym.
Smacznego.





poniedziałek, 17 marca 2014

Naleśniki ze szpinakiem i serkiem capreggio

Naleśniki z nadzieniem szpinakowo-serowym to coś oryginalnego, lekkiego i bardzo smacznego. Przygotowanie wprawdzie wymaga odrobinę czasu, ale wasze podniebienia będą nagrodzone.
Przepis jest bardzo prosty i łatwy w przygotowaniu. Smacznego...


Składniki:

Naleśniki:
- 1 jajko
- 1 szklanka mleka
- 1 szklanka mąki
- 1 szklanka wody mineralnej
- 1 łyżeczka cukru
- 1 łyżeczka soli
- olej do smażenia lub mały kawałek słoniny

Farsz:
- 1 opakowanie szpinaku mrożonego rozdrobnionego
- 1 serek capreggio
- 2 ząbki czosnku
- 1 łyżka śmietany
- sól do smaku
- 1 łyżka masła

Wykonanie:

Wszystkie składniki na naleśniki wymieszać mikserem. Odstawić na 30 min. 


Po upływie czasu nagrzać patelnie i wlać odrobinę oleju. Wlać około pół chochelki ciasta na patelnię i szybko rozprowadzić po całej jej powierzchni.


Smażyć naleśnika z obu stron na złoty kolor. Tak samo usmażyć resztę ciasta.


Farsz:
Szpinak przełożyć na patelnię i smażyć na małym ogniu. Dodać masło i przeciśnięty przez prasę czosnek. Wszystko zamieszać. Szpinak delikatnie odparować. Dodać pokruszony ser oraz śmietanę. Zamieszać i doprawić solą do smaku. 


Ostawić z ognia do wystudzenia.

Na każdy naleśnik nakładać dwie łyżki farszu i dokładnie rozsmarować. Każdy naleśnik zwinąć lub złożyć w chusteczkę.

Przed podaniem usmażyć naleśniki na maśle klarowanym.


Podawać ze śmietana lub sosem czosnkowym
Smacznego.

piątek, 14 lutego 2014

Czekoladowe ciasteczka z masą marcepanową

Dzisiaj Walentynki, więc warto podarować ukochanej osobie odrobinę słodyczy. A oto drobna 
propozycja dla was :)





Składniki:

- 2 szklanki mąki pszennej
- 1 szklanka cukru brązowego
- 20 gram masła
- 2 łyżki kakao
- 2 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Ponadto:
- 20 dag. masy marcepanowej 
- biała czekolada

Wykonanie:

Mąkę i proszek do pieczenia przesiać przez sito. Dodać masło do mąki i posiekać nożem. Wbić jajka, wsypać cukier, kakao i szybko zagnieść ciasto. Wstawić do lodówki na ok 30 min.


Ciasto podzielić na trzy części. Każdą z nich rozwałkować i wykrawać foremką w kształcie serca ciasteczka. Z masy marcepanowej wylepić kulki.


Na jedno serduszko położyć lekko spłaszczoną kulkę z masy marcepanowej i przykryć drugim serduszkiem. Dokładnie połączyć brzegi ciastka. Tak samo wykonać pozostałe ciastka.


Na blachę wyłożyć papier do pieczenia. Układać w odstępach ciastka i piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C przez 15 min. 


Ostudzić na kratce.
Czekoladę rozpuść w kąpieli wodnej. Udekorować ciastka według uznania.


Smacznego.
Walentynki - czym TO się je?

poniedziałek, 10 lutego 2014

Izaura

Połączenie sera z kakaowym ciastem i polewą czekoladową to wspaniały pomysł na niedzielny deser. Jeszcze przyjemniejsze jest to, że na następny dzień możemy zapakować sobie coś słodkiego do pracy (o ile coś zostanie). Ciasto jest tak pyszne, że na pewno nie skończycie na jednym kawałku, a z pewnością przygotujecie je drugi raz. Jest to przepis do którego często wracam.




Składniki:
Ciasto:
- 1 i 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1 kostka margaryny
- 1 szklanka cukru
- cukier waniliowy
- 2 łyżki kakao
- 5 łyżek mleka
- 4 jajka
- 3 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa serowa:
- 75 dag sera białego półtłustego (nie z wiaderka)
- 4 jajka
- 3/4 szklanki cukru
- cukier waniliowy
- 100 gram miękkiego masła lub margaryny
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Ponadto:
- wiórki kokosowe


Wykonanie:

W rondelku rozpuścić margarynę z cukrem dodać kakao oraz mleko ciągle mieszając. Odstawić z ognia odlać ok 0,5 szklanki na polewę i ostudzić.
Białka oddzielić od żółtek. Do ostudzonej masy wbijać kolejno żółtka ciągle miksując. Mąkę z proszkiem do pieczenia przesiać przez sito i dodawać partiami do masy ciągle miksując. Białka ubić na sztywno i przełożyć do powstałej masy na ciasto. Wymieszać łyżką do połączenia składników.


Blachę do ciasta wysmarować margaryna i obsypać bułką tartą. Wylać ciasto na blachę.


Masa serowa: Ser przemielić przez maszynkę. Masło utrzeć z cukrem. Dodać po kolei jajka ciągle miksując i przemielony ser. Wsypać mąkę ziemniaczaną i jeszcze miksować przez chwilę


Masę serową wylać na ciasto. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C przez 60 min. lub do suchego patyczka.


Ostudzone ciasto polać pozostałą polewą czekoladowa i posypać wiórkami kokosowymi.


Smacznego.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...